Reklam

94 yıl önce kabul edildi

2 yıl önce
9.157 kez görüntülendi

Kocahıdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Programı büyük beğeni kazandı.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Programı Kırklareli Üniversite Rektörlük Kültür Merkezi Salonunda 12 Mart 2015 Perşembe günü saat 11.00da yapıldı. 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Programı Kocahıdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırladı.

Programa; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkan Vekili Cengiz Bağıran, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç,Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Temsilcileri, öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.

Program Saygı Duruşu ve istiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kocahıdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Muhsine Çalışkan yaptı.

Çalışkan konuşmasında; İstiklal Marşını anlamak için onun ne şartlarda yazılmış olduğunu bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Düşman Ordularının Her tarafımızı sardığı o günlerde Türk Milleti Tarihinin en karanlık Günlerini yaşamaktaydı. Marşımız Korkma seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku değildi, Her karış toprağımızın şehit kanıyla yoğrulmuş Aziz vatanımızın kaybedilme endişeydi. Marşımızın Yazılması, Bu en olumsuz durumlarda Ümitli kalabilmenin ifadesiydi. Çünkü bize ümitsizlik yakışmazdı. Başka Dizesinde Mehmet Akif Bastığın yerleri toprak diyerek geçme diye Gençlere, bu Toprakların altında Kefensiz yatan dedelerini unutmamayı söylemiştir. Milli Şairimiz ve Şiirimiz ile Türk Milleti tekrar dirilmiş, Bu vatanı o karanlıklardan çıkartmıştır dedi.
Şiirlerin okunduğu, tiyatro gösterilerinin sergilendiği programda, öğrenciler tarafından Akif İstiklal Marşını Yazıyor konulu Tiyatro ve İstiklal Marşının Kabulü Oratoryo Gösterisi sergilendi.

Reklam

94 yıl önce kabul edildi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık