Reklam

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Edirne’de büyük tehlike atlattı

2 yıl önce
9.181 kez görüntülendi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, Edirne Belediyesi’nin kendisine vereceği hemşerilik beraatını almak ve çeşitli programlara katılmak için İstanbul’dan karayoluyla Edirne’ye doğru yola çıktı. Hisarcıklıoğlu’nun bulunduğu otomobilin sağ arka lastiği, TEM otoyolu Edirne gişelerine 20 kilometre kala patladı. Lastiği patlayan otomobili kontrol etmekte güçlük geçen makam şöforü, aracı güvenli şekilde yol kenarına çekip durdurdu. Otomobilde oldukça tedirgin olduğu öğrenilen Hisarcıklıoğlu, ardından gelen heyetteki başka bir araca binerek katılacağı program için Edirne Ticaret Borsası’na geldi. Lastiği patlayan otomobil ise çekiciyle tamir için İstanbul’a gönderildi.

YAŞADIKLARINI VALİ ŞAHİN’E ANLATTI

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk tarafından karşılanan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaşadıklarını Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’e anlattı. Oldukça tedirgin olduğu gözlenen Hisarcıklıoğlu, “Gişelere 20 kilometre kala, bir anda lastik sıyırmış atmış. Geç kaldık diye süratli geliyorduk. Araba sağ, sol bildiğin girecektik. Allah kurtardı valla. Arabayı yükledik, gönderdik İstanbul’a şimdi” dedi.

Edirne Valisi Şahin’in ‘150 kiliometreden hızlımıydınız? sorusuna “Gazeteciler var şimdi söylemeyeyim” diye cevap verdi. Vali Şahin ‘geçmiş olsun’ diyerek kendi aracını isterse tahsis edebileceğini söyledi.

PARA TARIMDA VAR VAZGEÇMEYİN

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Edirne Ticaret Borsası konferans salonunda ‘Tarımın Yıldızları’ ödül törenine katıldı. Burada tarımın önemine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, gelecek ve paranın tarımda olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Edirne deyince tarım akla geliyor. Zamanında bizi uçağı bıraktıkları gibi ‘tarımı da bırakın’ diye tavsiyeler geliyor. Hele 2001 krizi sonrasında uluslararası bütün kuruluşlar neredeyse Ankara ziyaretleri sırasında ‘ya tarımla ne uğraşıyorsunuz çıkın’ diyorlardı. Ben arkadaşlarıma bir araştırma yaptırdım. Baktım ki tarım ticaretinin yüzde 70’i küresel ölçekli iş yapan 10 firmanın elinde. Daha fazla iş yapabilmek için Türkiye ve diğer firmalar tarımdan çıksın diye uğraşıyorlar. Dünya nüfusu her yıl 78 milyon artıyor. Bir Türkiye nüfusu kadar dünya nüfusu artıyor. Dünyada son 10 yılda tam 500 milyon kişi az gelirliden orta gelirli sınıfına yükselmiş. Yani köyden kente göç etmiş dünyada. Bunlar köyden kente geçince ne yapmaya başladı? Tüketmeye başladı. Tarım ürünlerini tükettiği için son 10 yılda en çok tarım ürünlerinin fiyatı artmış. Türkiye bugün tarım ve hayvancılığı ihmal edemez. Allah bize öyle bir topraklar vermiş ki, ekilebilir arazi büyüklüğü açısından dünya yedincisiyiz. Bu müthiş bir coğrafya, müthiş bir iklim sakın ha, sakın tarım ve hayvancılığı ihmal etmeyin. Böyle bir lüksümüz yok. Allah yarın bize hesap sorar. Tarım ve hayvancılıkta gelecek ve para var. Haberiniz olsun.”

Konuşmaların ardından Edirne Ticaret Borsası bünyesinde bulunan üyelere Vali Şahin, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve protokol üyeleri tarafından ‘Tarımın Yıldızları’ ödülleri verildi.

TOBB BAŞKANINA FAHRİ HEMŞERİLİK BERAATI

Edirne Belediye Başkanlığı Meclis kararıyla fahri hemşeri unvanı verilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile sivrisinekle mücadele konusunda destek veren Prof. Dr. Manfred Raupp’a Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93’ncü yıl dönümünün kutlandığı resepsiyonda beraatları verildi.

Meriç Nehri kenarındaki Lalezar Restoranda düzenlenen geceye Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, CHP Edirne milletvekilleri Erdin Bircan, Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ve çok sayıda davetli katıldı. Edirne’nin tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği, Osmanlı Devletine de 92 yıl başkentlik yaptığını hatırlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Geçmişten bugüne Edirne’de farklı kültürler bir arada yaşadı. Sayın Hisarcıklıoğlu ve Raupp’a ‘evinize hoş geldiniz’ diyorum. Raupp’un Almanya’nın Lörrach kentinde yaşıyor. Lörrach Belediyesi bizim kardeş belediyemiz olan bir şehirdir. Raupp, Türkiye’den Lörrach’a gidenlere misafirperver yaklaşarak ev sahipliği yapmıştır. Hisarcıklıoğlu’na teklifi ilettiğimde; ‘Biz Edirneliyiz hemen hemen her şeyi biliriz, ama ticarette pek parlak değiliz. Bu yaştan sonra Kayserili olamayacağımıza göre Kayseriliyi Edirneli yapalım oda ticareti üslensin’ dedim. Sağ olsunlar kendileri bu teklifimizi büyük mutluluk ve heyecanla kabul ettiklerini söylediler” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise hemşerilik beratının kendisi için büyük bir onurlu olduğunu ifade ederek, “İnşallah bu onura layık olmayı Allah bana devam ettirir. Edirneli olmak bir ayrıcalıktır. Başkanımız ‘Kayseriliden bizim öğreneceklerimiz var’ dedi, ama Kayseri’nin Edirne’den, Türkiye’nin Edirne’den öğrenecekleri var. Allah bir daha bize böyle kurtuluş günlerini yaşamayı nasip etmesin. Ama bundan da bir ders çıkarmak lazım. Çok güzel bir söz vardır. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Şimdi o yıllarda birlik ve beraberliğinizi kaybettiğiniz zaman sizden daha küçük ülkelerin sizi yiyip, yutabildiğini görüyorduk. Onun için duam şu: Allah bu ülkenin 78 milyonu arasındaki kardeşlik, birlik ve beraberliğini daim kılsın, aramıza nifak sokmasın” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve diğer protokol üyeler tarafından kentinden düşman işgalinden kurtuluşunun 93’ncü yıl dönümü nedeniyle pasta kesildi.
Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY/ EDİRNE, (DHA) –

Reklam

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Edirne’de büyük tehlike atlattı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık